Co to jest NBI?

W kolorowym świetle można zobaczyć więcej.

NBI jest to całkowicie bezpieczna dla pacjenta, nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca właściwości fal świetlnych, a konkretnie dwóch ich długości: 415 nm (światło ma wówczas kolor niebieski) i 540 nm (kolor zielony). Krew i tkanki otaczające naczynia włosowate pochłaniają bowiem te barwy w inny sposób niż zwyczajne światło białe.

Badanie NBI polega na tym, że podczas obserwacji błony śluzowej przy pomocy endoskopu, oprócz zwyczajnego, białego światła, wykorzystuje się dodatkowo odpowiednie filtry i oświetla tkankę na niebiesko i zielono. Kolorowe światło wnika w głąb śluzówki na ok 3mm. i dzięki temu można dokładnie zobaczyć strukturę oraz rozmieszczenie naczyń krwionośnych (sieci naczyń włosowatych i podnabłonkowych) w obserwowanej okolicy. Kolory pokazują i wzmacniają obraz miejsca, w których ukrwienie jest zdecydowanie bardziej intensywne niż powinno być. Dla lekarza taki widok oznacza: czerwone światło. Zbyt bogate unaczynienie widoczne w określonym fragmencie tkanki, to sygnał, że dzieje się tam coś niepokojącego.

sluzowka

Zdjęcie śluzówki zrobione podczas badania. W kolorowym świetle NBI widoczne są podejrzane zmiany

Skąd wiemy, że w miejscach, w których powstaje więcej naczyń krwionośnych istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu? Rak zachowuje się bowiem jak pasożyt: żeby rosnąć, potrzebuje dostaw pożywienia od swojego „gospodarza”. Gdy dochodzi do nieprawidłowych podziałów komórek w śluzówce i w efekcie, tworzenia się tam zmiany nowotworowej – w najbliższej okolicy pojawiają się nowe, nietypowe naczynia krwionośne (są one zazwyczaj mniej regularne, bardziej „zapętlone” niż zdrowe) zapewniające jej zwiększoną dostawę krwi (pożywienie). Technika NBI wykorzystuje tę właściwość nowotworu i pokazuje właśnie te obszary błony śluzowej, które odbiegają od stanu prawidłowego. Dzięki temu raka można szybko znaleźć i poddać leczeniu jeszcze zanim narobi poważnych szkód.