Czego można oczekiwać przychodząc na badanie NBI?

nbismall2Przygotowanie do badania.

Badanie NBI nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak wziąć pod uwagę, że:

  • Nie powinno się wykonywać badania bezpośrednio po jedzeniu (ze względu na możliwość wystąpienia odruchu wymiotnego). Najlepiej jest zachować dwugodzinny odstęp pomiędzy wizytą u laryngologa a ostatnim posiłkiem.
  • Wszelkie zmiany są najlepiej widoczne na zdrowej śluzówce. Dlatego w przypadku przeziębienia lub innych infekcji górnych dróg oddechowych (które zwykle łączą się z ostrym zapaleniem błony śluzowej, jej przekrwieniem i obrzękiem), lepiej przełożyć diagnostykę o tydzień lub dwa do czasu powrotu do zdrowia.

Badanie jest poprzedzone rozmową (wywiadem) z lekarzem. Warto się do niego przygotować. Tu można pobrać i wydrukować opracowaną przez lekarzy ankietę dla pacjenta i odpowiedzieć na zawarte w niej pytania (można to też zrobić w klinice przed wizytą). Warto też zapisać sobie na kartce ewentualne pytania do specjalisty. Dzięki takiemu przygotowaniu wizyta będzie krótsza i efektywniejsza

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne

Po wywiadzie lekarskim pacjent siada na fotelu laryngologicznym – może wygodnie oprzeć głowę na specjalnie wyprofilowanym zagłówku. Lekarz przy pomocy atomizera podaje do jam nosa znieczulenie (lidokainę). Wygląda to dokładnie tak samo jak wówczas gdy używamy kropli do nosa w sprayu.  Znieczulenie ma za zadanie nie tyle zniwelować ból (ponieważ oglądanie dróg oddechowych za pomocą fiberoskopu jest bezbolesne), ale zlikwidować odruch wymiotny. To nieprzyjemne odczucie pojawia się zawsze gdy jakikolwiek ciało obce (w tym przypadku fiberoskop) dociera do gardła. Następnie specjalista przystępuje do badania. Fiberoskop obsługuje jedną ręką (przypomina to nieco korzystanie z pada podczas grania na Play Station) i włączając od czasu do czasu filtr NBI obserwuje każdy zakamarek błony śluzowej. Tłumaczy pacjentowi co widzi na ekranie. Jeśli jest to możliwe, a pacjent wyrazi taką chęć, może sam obejrzeć wnętrze swoich dróg oddechowych. Wygodniej jednak będzie to zrobić odtwarzając zapis badania na DVD w gabinecie lub w domu. Fiberoskop wsuwa się najpierw do jednej, potem do drugiej dziurki w nosie. Za każdym razem ocena dróg oddechowych trwa ok 15-20 minut.
Po zakończeniu diagnostyki, pacjent otrzymuje pełen opis badania wraz z zapisem na płycie DVD. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz wyznaczy datę kolejnej wizyty. Jeśli wykryje podejrzaną zmianę: wręczy skierowanie na inne badania w celu potwierdzenia diagnozy i ewentualnie rozpoczęcia leczenia.