Najnowocześniejszy sprzęt do badania NBI

fiberoskopDo tej pory badanie przy pomocy obrazowania wąskopasmowego NBI było (i jest nadal) wykorzystywane przede wszystkim w gastroenterologii i urologii. Klinika MML jest pierwszą placówką w Polsce, która sprowadziła najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny NBI przystosowany do badania laryngologicznego.
Jedną z najważniejszych jego części jest cienki (średnica ok. 3mm), giętki endoskop (inaczej: fiberoskop*) z ruchomą końcówką. Na samym jego wylocie znajduje się ultranowoczesna miniaturowa trzyczipowa kamera wysokiej rozdzielczości HD*oraz źródło światła białego ze zintegrowanym dwukolorowym filtrem.
Lekarz podczas badania wsuwa fiberoskop przez dziurkę nosa (czasami, w indywidulanych przypadkach przez jamę ustą) w głąb i poprzez całe noso-gardło, krtań aż do tchawicy, ogląda też za jego pomocą wnętrze jamy ustnej i język. Może dowolnie zmieniać położenie końcówki z kamerą, oświetlać każdy zakamarek dróg oddechowych oraz w razie potrzeby jednym ruchem zmieniać zakres światła na niebieskie/zielone (najlepiej można ocenić ewentualne zmiany na śluzówce porównując ze sobą obrazy widziane w świetle zwyczajnym i barwnym). Cały czas obserwuje błonę śluzową badanego pacjenta na ekranie monitora w dużym powiększeniu.

Całe badanie jest rejestrowane, lekarz może też w każdej chwili zrobić zdjęcie wybranego obszaru. Pacjent otrzymuje zapis badania na płycie DVD (jest on też automatycznie dołączany do dokumentacji medycznej pacjenta i przechowywany – można wrócić do niego w każdej chwili)

Cennik

Badanie NBI wykonywane ze wskazań medycznych jest refundowane przez NFZ. Można je też wykupić prywatnie: cena 350 zł